Rzeszów: Tomasz Stańko - Honorowy Obywatel Miasta Rzeszowa

• 21-03-2015

17 marca 2015 roku podczas uroczystej gali w Filharmonii Podkarpackiej, Tomasz Stańko – urodzony w Rzeszowie, światowej sławy trębacz jazzowy i kompozytor, odebrał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa.

W cyfrowej kolekcji zdigitalizowanych płyt winylowych ze zbiorów Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, znajdują się albumy z nagraniami jazzowymi z udziałem Tomasza Stańki:

1. „Astigmatic” w wykonaniu Komeda Quintet: Stańko Tomasz - trąbka ; Namysłowski Zbigniew - saksofon altowy ; Komeda Krzysztof - fortepian ; Lenz Gunter - kontrabas ; Carlson Rune – perkusja. Album nagrano w Warszawie w grudniu 1965 r.

2. „Jazz Studio Orchestra of the Polish Radio” w wykonaniu Nahorny Włodzimierz - saksofon altowy, flet (solo) ; Milian Jerzy - wibrafon (solo) ; Stańko Tomasz - trąbka (solo) ; Muniak Janusz - saksofon tenorowy (solo) ; Namysłowski Zbigniew - saksofon altowy ; Studio Jazzowe Polskiego Radia. Album nagrano w Warszawie w 1969 r.

3. „Music for K” w wykonaniu: Stańko Tomasz – trąbka ; Seifert Zbigniew – saksofon altowy ; Muniak Janusz – saksofon tenorowy ; Suchanek Bronisław - kontrabas ; Stefański Janusz – perkusja. Album nagrano w Warszawie w 1970 r.

4. „Twarze” w wykonaniu Niebiesko-Czarnych: Rusowicz Ada - śpiew ; Korda Wojciech - gitara, śpiew ; Głuchowski Tadeusz - perkusja ; Podgajny Zbigniew - instrumenty klawiszowe ; Polarek Mirosław - saksofon tenorowy, saksofon basowy ; Janusz Popławski - gitara ; Potocki Krzysztof - gitara basowa ; Żakowicz Wiesław - saksofon altowy, saksofon tenorowy. Gościnnie: Namysłowski Zbigniew - saksofon ; Stańko Tomasz – trąbka. Album nagrano w Warszawie w 1970 r.

5. „Jej portret”. Wykonanie: Nahorny Włodzimierz - fortepian, klawesyn, flet, saksofon altowy ; Zespół instrumentalny pod dyr. Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego. Kompozytor muzyki wybranych utworów: Tomasz Stańko. Album nagrano w Warszawie w 1971 r.

Przypominamy, iż dla wszystkich użytkowników Internetu dostępne są jedynie krótkie fragmenty nagrań. Dostęp do pełnych, zdigitalizowanych nagrań możliwy jest po zalogowaniu, wyłącznie dla czytelników Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie posiadających aktualną kartę czytelnika. W celu zalogowania, należy wybrać opcję „zaloguj się” widoczną na czerwonym pasku na górze portalu E-biblioteka. Logowanie odbywa się za pomocą loginu (numer karty bibliotecznej) i hasła - identycznie jak logowanie na konto czytelnicze online.

Zapraszamy do słuchania!

Czytany 766 razy Ostatnio zmieniany 25-03-2015